Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często wykonujemy wiele przelewów naraz także w pośpiechu, by pieniądze szybko przybyły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą więc żyć niepoprawne dane adresata, za wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego podejścia i potrafi zawierać za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkownikowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to kilka szkodliwe pomyłki, jakie możemy wykonać. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a oczywiście zostanie rozesłany do odpowiedniej osoby (oczywiście, skoro nie było pomyłki w formacie konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy dodaje się nowe konto a chce zasilić je artykułem z starego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli rzecz nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za wielka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W ostatnim sukcesu problem staje się znacznie dużo ważny. Bank nie płaci za pomyłki klientów w obecnej roli i pewnie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W ostatnim faktu można jedynie zetknąć się z użytkownikiem i poprosić o zwrot różnicy w kwotach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie czystsza niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesu za wysokich przelewów z datą przyszłą ważna w sposobie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna suma była mniejsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najtrudniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały czy za daleki ciąg cyfr, okienko z listem poinformuje o błędzie, lub przelew nie jest przygotowany i gość z banku skontaktuje się z jego zleceniodawcą.

Błąd w pór cyfr lub złe ich wpisanie to obecnie nigdy inna rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na osobne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w procesie paru dni codziennych (okres oczekiwania może dzielić się w relacje od regulaminu, w poszczególnych bankach jest ledwie dzień, w następujących nawet ponad tydzień). Gdy natomiast błędny numer jest skuteczny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa osoba.

Cofnięcie przelewu – co robić?

Popełniliśmy błąd w formacie konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacje z banku możemy dokonać:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – wygodne w kilku bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie jednak jest dodatkowa (szukaj nowości w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest możliwe, i skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank widać nie zgodzić się na cofnięcie przelewu, jeżeli w regulaminie jest zapis, że organizacja nie anuluje działań z datą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi toż wprawdzie regułą (znów zależy tylko z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Szacuje się oraz szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprzedaż nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), ważna ją odkręcić. Natomiast gdy pieniądze poszły obecnie na czyjeś konto, z stylu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze oraz bądź wtedy w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy odpowiednia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwaga w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Istnieje toż wprawdzie tylko silna opinia, nie obowiązek. Na energii zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma cel wykonać zadanie wspólne z pewnym zadaniem i zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do ceny na energii zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „wszystek, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, jest zobowiązany do wydania korzyści w naturze, i jak to niemożliwe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to cel zwrotu pieniędzy (w wyniku istniałoby toż bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ceny i numer rachunku osoby, która potrzebuje odzyskać swój majątek. Wiadomo nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest natomiast cechą także nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas wiele kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może otrzymać opłatę. Dodatkowa metoda jest stosowana wyłącznie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane i potrzebuje zaangażowania pracowników firm. W relacje z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Rzeczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy a z podpisanego przez klienta regulaminu.

Jeżeli bank rozpocznie się uwag w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze dużo. W relacje od prac prawdopodobnie być wówczas liczba od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o